Stojany na kola na Slovákové
nevítězný
Jiří Malenovský
140 000 Kč (navržený)
Doprava
Brno - střed
2019
410 líbí se mi
238 kladných hlasů

Na Slovákové zoufale chybí možnost zaparkovat bicykl. Je zde několik restaurací a obchodů, které jsou častým cílem cyklistů. Ti ale nemají možnost svá kola bezpečně a pohodlně odložit. Na chodníku je přitom dostatek prostoru pro stojany.

Umístěním několika stojanů na kola by se ulevilo mnoha lidem, kteří se do centra Brna dopravují ekologicky. Na ulici je lékárna, několik obchodů a jsou zde navíc i restaurace, které jsou častou zastávkou cyklistů.

Nabízíme jednoduché a poměrně levné řešení a to: do prostoru nároží s ulicí Kounicova instalovat několik stojanů na kola. Vhodným umístěním nebudou bránit v pohybu chodcům a nikterak přitom nezasáhnou do již zřízených parkovacích míst. Vznikne tak možnost pohodlně zaparkovat 20 kol.

Stojany by v souladu s dosavadními zkušenostmi a doporučeními (http://www.cyklomesta.cz/cms_soubory/aktuality/334.pdf) měly být v odolném provedení (nerez či žárově zinkovaná ocel) a ve tvaru obráceného písmene U. Jeden takovýto stojan lze v případě městské zakázky vysoutěžit již za necelých 3 a půl tisíce korun, včetně jeho instalace. Další minimální náklady jsou spojené s nezbytnou projektovou dokumentací.

O tuto "drobnost" usilujeme už několik let, ale doposud jsme nedostali povolení k instalaci parkování a to i přesto, že jsme původně stojany i jejich umístění chtěli provést na vlastní náklady. Proto je pro nás zařazení tohoto projektu do participativního rozpočtu další výzvou na cestě k uskutečnění našeho "banálního" snu.

Jedná se sice o malý detail v rámci veřejného prostoru, ale vězte, že pro nás jde o významný projekt, který může cyklistům výrazně zjednodušit život.

Vypracovali jsme konkrétní návrh na umístění stojanů a máme promyšlenou i realizaci instalace včetně několika variant.

Hlasovací video

VEŘEJNÝ PŘÍNOS PROJEKTU: Projekt umístění stojanů na kola na ulici Slovákova umožní bezstarostné zaparkování bicyklů na veřejném prostranství v centru Brna a zminimalizuje parkování kol na místech, která k tomu nejsou určena - např. pouliční osvětlení, stromy apod.

Rozpočet projektu - návrh

Popis položky Počet jednotek Cena za jednotku Cena celkem
Stojan na kolo 10 10 000 100 000
Projektová dokumentace 1 10 000 10 000
údržba 3 10 000 30 000
Cena celkem: 140 000 Kč

Posouzení proveditelnosti