Napij se! – pítka v Brně
proveditelný
Terezie Liprtová
2 950 000 Kč (navržený)
Zdraví
BRNO
12 měsíců
459 líbí se mi
1065 kladných hlasů

Už se vám stalo, že jste byli ve městě, ale došlo Vám pití nebo jste si ho zapomněli a museli ho někde kupovat? V řadě evropských měst tuto situaci vyřešili vybudováním sítě pítek s pitnou vodou. Jsou i v Brně, ale víte kde? Ne? Pojďme to změnit!

Napít se čisté vody je jedním z nejlepších způsobů, jak zahnat žízeň a osvěžit se. Mnozí ovšem dají raději přednost chlazené limonádě, než aby se tahali s těžkými lahvemi s vodou. Například v Paříži si však řekli „Dost!“ a vybudovali fontánky a pítka s pitnou vodou po celém městě, přičemž k tomu vytvořili interaktivní mapu, kde je možné tyto pítka najít, díky čemuž se může osvěžit kdokoli a kdykoli. I v Brně bylo vybudovány asi dvě desítky pítek, bohužel většina lidí o nich neví. To je škoda. Proto je třeba vytvořit mediální kampaň, která pítka uvede do podvědomí obyvatel i turistů a následně vybudovat další pítka na významných dopravních uzlech, aby byly k dispozici co nejširšímu počtu lidí. Dále je třeba vytvořit interaktivní mapu, která zobrazí celou síť brněnských pítek (nejlépe i s informací o aktuální funkčnosti) a bude volně ke stažení do pevných i mobilních zařízení, např. na stránkách města.
Nově vybudovaná pítka budou umístěna na území a majetku města, vždy po dohodě s danou městskou částí a příslušnými odbory Magistrátu města Brna. Vzhled pítek bude předmětem projektové dokumentace, ke které se vyjádří příslušné odbory MMB. Pítka budou respektovat okolí tak, aby nedošlo k jeho poškození.

Hlasovací video

VEŘEJNÝ PŘÍNOS PROJEKTU: Pítka budou na veřejně přístupných místech, dostupná všem, a bude jen na lidech, zda budou s sebou chtít tahat těžké lahve s pitím nebo zda si vezmou z domu jen prázdnou lahev, kterou budou moci znovunaplnit, či pít vodu přímo z pítka. Od projektu se očekává, že přispěje ke snížení množství PET lahví nejen v ulicích, usnadní turistům návštěvu naší krásné moravské metropole a přispěje ke zdravějšímu životnímu stylu, neboť čistá voda nemá žádnou kalorickou hodnotu a nesytí tělo nebezpečnými cukry.

Projekt není vázán na žádnou lokalitu

Rozpočet projektu - návrh

Popis položky Počet jednotek Cena za jednotku Cena celkem
Rozšíření sítě pítek - nová pítka 10 30 000 300 000
Vytvoření mapy 1 50 000 50 000
Propagace pítek 1 250 000 250 000
Stavební práce spojené s rozšířením sítě pítek 1 1 500 000 1 500 000
Projektová dokumentace 1 250 000 250 000
Údržba a provoz pítek 3 200 000 600 000
Cena celkem: 2 950 000 Kč

Posouzení proveditelnosti

Subjekt Odůvodnění Závěr
Odbor investiční Proveditelné s podmínkou, že návrh, co do rozsahu, bude respektovat daný finanční limit. proveditelný
Odbor památkové péče proveditelný