Rozhledna na Židenickém kopci
nezískal podporu
Ondřej Puczok
2 739 000 Kč (navržený)
Jiné
Brno - Židenice
2019
153 líbí se mi

Jsou to už dva roky, co bývalou zarostlou zahradou propojující Vinohrady a Židenice projela fréza. Už tehdy bylo plánem vybudovat na nejvyšším místě vyhlídkové cestičky přibližně desetimetrovou rozhlednu. Její podoba je díky studentské soutěži známá.

Parčík Bohumila Hrabala, vysázené stromky, posezení i drobné sovičky, které vyřezal známý brněnský umělec Timo. Jen na nejvyšším místě lokality mezi brněnskými Vinohrady a Židenicemi s panoramatickým výhledem na Brno stále chybí rozhledna. Její podoba je už známá, v soutěži minulý rok vyhrál návrh stavby od Barbory Hrončekové. Desetimetrová stavba má místu přidat na atraktivitě a nabídnout na Brno zase jiný pohled.

Už teď na místě bývalé zapomenuté cestičky Ve Vinohradech vzniká parčík Bohumila Hrabala, který je čím dál oblíbenějším místem pro procházky, mezi zelení nabízí výhledy nejen na Židenice a setkání s přírodou uprostřed města a zdejších zahrádek. Další úpravy by místu spolu s novou rozhlednou, jako dominantou Židenického kopce, jen prospěly.

Rozhledna na Židenickém kopci má mít výtvarně výrazný tvar, který vychází z rozvinutí základní hmoty kvádru o půdorysu 2x2 metru, ve kterém se nachází schodiště. U vstupu bude hmota rozhledny rozšířená aby návštěvníky vybízela ke vstupu a následné cestě za výhledem. Při postupném stoupání se hmota stavby postupně zužuje, v polovině je nejužší a od poloviny se zase rozšiřuje a otevírá očekávanému výhledu na krajinu. Širší strana vyhlídkové plošiny je pak mírně natočena směrem k městu.

VEŘEJNÝ PŘÍNOS PROJEKTU: Stavba rozhledny a úprava okolního prostranství bude sloužit zdaleka nejen místním návštěvníkům, ale i dalším obyvatelům Brna i mimoměstským zájemcům o netradiční výhledy. Jako nový vycházkový a turistický cíl zlepší místo kvalitu veřejného prostoru pro sousedící Židenice i Vinohrady. Další úpravy zdejší zeleně pomůžou ještě dále vylepšit dříve zarůstající plochu zapomenutých zahrádek a s lepší přístupností také bezpečnost oblasti.

Rozpočet projektu - návrh