MiniBrnosvět: památky v měřítku 1:50
neproveditelný
Robert Keprt
3 000 000 Kč (navržený)
Děti
Brno - Komín
12 měsíců
0 líbí se mi (podpořen podpisovým archem)

Modely hradů, zámků, paláců, kostelů, kaplí, synagog pro děti i dospělé. Obdobné atrakce u nás máme v Ostravě a v Bystřici nad Pernštejnem, zvažovala i Břeclav. Základ by byl stejný - místo zřícenin ukazovat rekonstrukce hradů či zámků, ale nejen to!

Po světě rostou modely miniatur, v Bystřici nad Pernštejnem a v Ostravě, v Billundu či Haagu a jinde - svět miniaturních kopií památek není ničím neobvyklým, jen jinde Brno předběhli. Brněnský park miniaturních památek by byl ale v něčem jiný - nabízel by seznámení se především s památkami, které byly v minulosti ohroženy úmyslným zbořením (zámek Uherčice) a dnes se opravují, které jsou bezprostředně ohroženy demolicí (zámek v Horní Dlouhé Loučce, zámek v Brně-Zábrdovicích), kde demolice probíhá (zámecký areál v Brně-Jehnicích), nebo které byly úmyslně srovnány se zemí po roce 1918, 1948 (zámek Odry, zámek Štítina, zámek Karlovec, evangelické kostely v Křišťanovicích a Dolních Holčovicích, kostel v Brně-Černovicích románský kostel v Mnichu...) i po roce 1989 (synagoga - Polský templ v Brně na Křenové ulici v červenci 2018). K jednotlivým památkám by byly doplněny letáčky, u ohrožených památek by byl odkaz na petici proti jejich demolici (QR kód, odkaz web). Měřítko 1:50, doporučená lokalita konzultována se starostkou Komína, které děkuji za pomoc s výběrem místa. Na lokalitě ale netrvám, modely památek lze umístit dle zájmu města i v jiné části města, pokud by zvolená lokalita nebo některá z blízkých parcel v majetku města z jakéhokoli důvodu nevyhovovala. Projekt doplňuje dovoz zahraničních knih o památkách a historii do Knihovny Jiřího Mahena k lepšímu pochopení našich vlastních památek.

VEŘEJNÝ PŘÍNOS PROJEKTU: Turistická atrakce pro děti ve věku od tří let, maminky s dětmi, rodinné výlety i pro dospělé. Příležitost seznámit se se zaniklými památkami, po kterých zůstaly jen veřejnosti obtížně dostupné fotografie a plány v archivech. Jako bonus - výchovný charakter - upozornění na význam péče o památky a možnost podepsat petice a přispět tak k záchraně památek, kde zničení hrozí v dnešní době, nejsou právně památkami nebo je ministerstvo kultury vyňalo ze seznamu státem chráněných památek.

Rozpočet projektu - návrh

Popis položky Počet jednotek Cena za jednotku Cena celkem
výstavba modelů hradů, zámků, paláců, kostelů, kaplí, synagog 1 1 550 000 1 550 000
knihy o hradech. zámcích, historii a památkách do Knihovny Jiřího Mahena 1 1 000 000 1 000 000
Projektová dokumentace 1 300 000 300 000
údržba 3 50 000 150 000
Cena celkem: 3 000 000 Kč

Posouzení proveditelnosti

Subjekt Odůvodnění Závěr
Odbor kultury Projekt je v souladu se Strategií pro kulturu a kreativní odvětví. proveditelný
Majetkový odbor proveditelný
MČ Brno-Komín neproveditelný