Zachraň cyklisty v ulici Šárka! (PD)
nevítězný
Ondřej Makeš
400 000 Kč (navržený)
Doprava
Brno - Kohoutovice
2020
315 líbí se mi
825 kladných hlasů

Cílem projektu je vypracování projektové dokumentace cyklostezky podél ulice Šárka ve směru do Kohoutovic pro zajištění bezpečnosti cyklistů pomalu stoupajících do Kohoutovic zatímco v těsné blízkosti projíždějí vozidla rychlostí 70 km/h.

Hlavní komunikace do Kohoutovic, kterou je ulice Antonína Procházky přecházející v Libušino údolí a Libušinu třídu je dostatečně široká a cyklisté jsou na ní v bezpečí. Jinak je tomu ale u těch, kteří odbočují z ulice Antonína Procházky na ulici Šárka. Ač se jedná pouze o necelý kilometr silnice, cyklisté za tu dobu vystoupají asi 50 výškových metrů (6% stoupání) a projetí této trasy jim tedy nějaký čas zabere. Povolená rychlost automobilové dopravy po velkou část úseku je však 70 km/h, což tvoří velmi nebezpečné situace. V opačném směru z kopce zde cyklisté stráví podstatně méně času a problém je výrazně menší.

Ve směru do Kohoutovic je po pravé straně neudržovaný pás trávníku, po kterém se však v současnosti cyklista raději nevydá. Pokud by se zpevnil tento pruh vedle silnice, ať už asfaltem či šotolinou, a vybudovaly se zakryté odtokové žlábky na vodu, tento problém by se poměrně levně a elegantně vyřešil. Omezená šířka pásu by vzhledem k jednosměrnému provozu cyklistů neměla být překážkou.

Hlasovací video

VEŘEJNÝ PŘÍNOS PROJEKTU: Projekt prospěje bezpečnosti všech cyklistů, kteří dojíždějí do zaměstnání na kole, ale i všem rekreačním cyklistům, kteří silnici Šárka využívají a chtějí se dostat z centra města do starých Kohoutovic přímo bez objíždění přes Libušino údolí a Libušinu třídu.

Rozpočet projektu - návrh

Popis položky Počet jednotek Cena za jednotku Cena celkem
projektová dokumentace 1 400 000 400 000
Cena celkem: 400 000 Kč

Posouzení proveditelnosti