AutoZávory Brno
podpořen podpisovým archem
Lukáš Sochor
3 000 000 Kč (navržený)
Doprava
BRNO
2020
121 líbí se mi

Systém automatické závory umožní bezkontaktní parkování eliminující riziko šíření virových onemocnění, zvýší plynulost dopravy a nabídne pokročilé služby jako např. doporučení vhodné lokace pro zaparkování v návaznosti na aktuální vytíženost.

Co si jednou zaregistrovat svou SPZ na magistrátním webu, vytvořit si účet a pak už jen autem projíždět, nechat si ve městě automaticky zvedat závory i platit?

Dejte sbohem tlačítkům, lístkům a pokladnám všude v Brně, kde parkoviště mají vjezdové kamery na rozpoznávání SPZ.

V Brně je to až polovina z celkových 10.000 parkovacích míst za závorou, kde by bylo možné jezdit bezkontaktně, bez lístku, bez stahování okénka a hledání pokladny.

Taky si připadáte při parkování jako v minulém století? Já tedy určitě a nejde mi na rozum, proč v době, kdy mohu bezkontaktně platit za kafe v kavárně, nemůžu obdobným způsobem platit za parkování ve městě. Přitom stačí tak málo ...

Jak by to fungovalo? Každé parkoviště má automat se závorou, kterou lze napojit na kameru snímající SPZ vozidel přijíždějících/odjíždějcíích na/z parkoviště. Z pohledu řidiče by byl potřeba jediný krok, a to přidat si pod účet v magistrátní webovém systému SPZ vozidla, které využívá.

Toť vše, provozovatel parkoviště ví, kdo a jak dlouho parkoval, včetně částky, kterou má platit. A já jako řidič vím, kolik platím, aniž bych se musel zdržovat s lístky za parkování a vystavoval se riziku šíření virového onemocnění. Mimochodem, věděli jste, že proces, než lístek vyjede a vy jej zaplatíte vám zabere přibližně 4 až 10 minut (a to nepočítáme čas strávený jeho hledáním)?

Projekt navrhuji s cílem:
- zvýšení plynulosti dopravy vlivem parkování,
- eliminace šíření virové nákazy, kdy placení probíhá vzdáleně,
- úspory čas řidičů zjednodušením procesu placení,
- zvýšení komfortu a dalšího užití, např. vytížení parkovacích míst díky
- automatickému doporučení na základě aktuálním stavu dostupnosti volných míst ve městě,
- připojit se k dalším projektům Chytrého Brna.

VEŘEJNÝ PŘÍNOS PROJEKTU: Využitím stávajích systémů parkovišť, která by se rozšířila o kamery snímající SPZ v kombinaci s platebním systémem přes magistrátní webový systém, dojde k výraznému zvýšení komfortu, plynulosti, bezpečí a zjednodušení činnosti, kterou řeší nejen občané, ale i řada návštěvníků.

Systém tak nepřímo podpoří i využívání dalších projektů Chytrého Brna. Výhodou je adaptabilnost a univerzálnost systému, který lze integrovat i na jiná parkoviště a v rámci Smart City vytvořit tzv. Smart Grid Parking.

Projekt není vázán na žádnou lokalitu

Rozpočet projektu - návrh

Popis položky Počet jednotek Cena za jednotku Cena celkem
Přípravná fáze 1 900 000 900 000
Realizační fáze 1 1 800 000 1 800 000
Provozní fáze 3 100 000 300 000
Cena celkem: 3 000 000 Kč

Posouzení proveditelnosti

Subjekt Odůvodnění Závěr
Odbor strategického rozvoje a spolupráce posouzení probíhá
Odbor dopravy posouzení probíhá
Brněnské komunikace, a.s. posouzení probíhá
Odbor městské informatiky posouzení probíhá