Horolezecká stěna při MZŠ Kamenačky
nevítězný

Vybudování horolezecké stěny na dvorním štítu budovy MZŠ Kamenačky.

Lezení na umělých stěnách zažívá v poslední době velký boom. Hlavním důvodem je všestrannost tohoto sportu. Je to sport pro celou rodinu, včetně dětí. V městské části Židenice žádná horolezecká stěna není, nejbližší jsou v MČ Líšeň nebo Komárov. Navrhuji na fasádě dvorního štítu vybudovat lezeckou stěnu, která by sloužila jak pro vyžití dětí tak široké veřejnosti. Horolezecká stěna by byla velmi dobrým doplňkem a rozšířením nově postaveného multifunkčního hřiště. V provozu by hřišti nijak nepřekážela, protože by byla situována do prostoru vjezdu na školní dvůr, tedy mimo hřiště, s dostatečným odstupem. U hřiště jsou postaveny moderní šatny, toalety a sprchy, horolezci by je mohli používat.

Pod horolezeckou stěnou je třeba instalovat dopadovou plochu (např odklápěcí gumové panely nebo zátěžová gumová zámková dlažba). Žáci školy, zejména malé děti by mohly lézt v bezpečné výšce do maximálně asi dvou metrů. Aby je nelákalo porušit pravidla a lézt do větší výšky, byly by panely z voděodolné překližky s našroubovanými chyty a stupy v určité výšce odklopeny na pantech nahoru a zamčeny a aretovány např. řetízkem. Dospělí horolezci by k pronájmu dostali klíče, panely by si odemkli, překlopili dolů, propojili je se zbývající plochou horolezecké zdi a mohli by lézt. Po ukončení činnosti by panely přiklopili zpět nahoru, stěna a cesty na ní by tedy byly přerušena a vše by bylo nachystáno na další den pro činnost školy a školní družiny.

Stěna štítu budovy, o kterou se jedná, je cihlová, velmi bytelná a je v dobré kondici. Přesto by bylo před montáží panelů vhodné provést testy pevnosti. Pod panely by před jejich montáží musela být opravena fasáda štítu. Údržba horostěny by byla běžná a jednoduchá, kontrolou uchycení prvků panelů ke zdi budovy. Horolezecká stěna by byla venkovní, outdoorová. Stěna by byla využitelná během pracovního týdne, vstup by byl po dobu udržitelnosti projektu (3 roky) bezplatný,


Veřejný přínos projektu: Projekt přispěje ke sportovnímu vyžití všech obyvatel městské části Židenice bez ohledu na věk. Ocení jej dospělí a mládež se zájmem o sport a to ze všech sociálních vrstev. Projekt nabízí vhodné využití volného času a podporuje pozitivní vliv sportu na zdraví.

Navrhovatel:
Petr Kubáň
Název:
Horolezecká stěna při MZŠ Kamenačky
Lokalita:
Brno - Židenice
Rozpočet:
644 000 Kč
Tématická oblast:
Děti, Sport, Zábava, Zdraví
Délka realizace:
6 měsíců
Počet líbí se mi:
204
Status:
nevítězný
Posouzení proveditelnosti (Více informací)
Odbor investiční
Odbor implementace evropských fondů
Majetkový odbor
útvar MMB pro oblast Smart City
MČ Brno - Židenice
Rozpočet projektu - návrh
Popis položky Počet jednotek Cena za jednotku Cena celkem
Oprava současného zdiva 1 150 000 150 000
Vodoodolná překližka 1 49 000 49 000
Sklápěcí systém stěny 1 33 000 33 000
Spojovací materiály 1 60 000 60 000
Bezpečnostní matrace 1 27 000 27 000
Horolezecké chyty 1 75 000 75 000
Pronájem lešení 1 15 000 15 000
Cena projektové dokumentace celkem: 1 31 000 31 000
Provoz a údržba 3 68 000 204 000
Cena celkem: 644 000 Kč
Posouzení proveditelnosti
Subjekt Odůvodnění Závěr
Odbor investiční proveditelný
Odbor implementace evropských fondů Nezasahuje do realizovaného projektu hřiště. proveditelný
Majetkový odbor Majetek města proveditelný
útvar MMB pro oblast Smart City Projekt je v souladu se Strategií pro Brno, a to v prioritě: KVALITA ŽIVOTA, Podpora nabídky volnočasových aktivit, rekreace a sportu. proveditelný
MČ Brno - Židenice proveditelný