Na běžky na Cacovický ostrov!
nezískal podporu
Lukáš Janků
2 997 000 Kč
Sport
Brno - Maloměřice a Obřany
5 měsíců
84 líbí se mi

Navrhuji vytvoření uměle zasněženého okruhu na běžky v parku na Cacovickém ostrově. Okruh by byl umístěn na trávě uprostřed prostranství mimo hlavní cesty. Podobný okruh mají v Praze na Vypichu.

V Brně obvykle nemáme téměř žádnou sněhovou sezónu. Letos v lednu nám ale na jeden den trochu nasněžilo. V Lužánkách během odpoledne sníh na chodnících prošlapali a urovnali chodci, tak jsem tam vyrazil na běžky. Bylo to super a říkal jsem si, že by se mohlo vymyslet něco, abychom to my Brňáci takto měli za barákem vícekrát než jednou do roka. Na běžky se totiž dá vyrazit nejblíž na Vysočinu, případně pokud něco napadne, tak na golf do Jinačovic, jenže on obvykle sníh není (letos se nedalo ani jednou). V Praze každou zimu uměle zasněžují asi 200metrový okruh na Vypichu. Jak se ukázalo, v Lužánkách není možné něco takového zbudovat, ale dost místa je na Cacovickém ostrově v Brně-Maloměřicích. Je to u řeky, tak by byla voda k zasněžování hned k dispozici. Muselo by se ale nějak vymyslet umělé osvětlení. Vzhledem k nutnosti použití sněhových děl tam ale stejně bude muset být přívod elektřiny.

Jít si po práci na chvíli na běžky, to by byla v Brně super novinka. A už se na to předpokládám budou dát sponzorsky nabalit prodejci běžek, kteří tam budou mít třeba testování lyží a podobně. V Praze tam chodí dopoledne běžkovat i školy.

V návrhu jsem nakreslil dvě varianty okruhů kratší i delší. Vzhledem k travnatému povrchu se bude dát vymyslet i jiný tvar, případně i jiná délka v závislosti na financích.

VEŘEJNÝ PŘÍNOS PROJEKTU: Venkovní lyžařská dráha s technickým sněhem poskytuje dětem i dospělým možnost běžkovat v Brně. V dopoledních hodinách se například mohou na lžích učit děti ze ZŠ v rámci tělesné výchovy. Pro děti a dospělé se mohou konat výukové hodiny s instruktory.

Rozpočet projektu - návrh

Popis položky Počet jednotek Cena za jednotku Cena celkem
Zajištění skútru se stopovačem na klasiku a na skate (ideálně zapůjčení) 1 100 000 100 000
Osvětlení 1 20 000 20 000
Sněžné dělo 1 150 000 150 000
Projektová dokumentace 1 27 000 27 000
Provoz areálu na jednu zimu 3 900 000 2 700 000
Cena celkem: 2 997 000 Kč