Socha královny Elišky Rejčky
nezískal podporu
Pavel Daněk
469 000 Kč (navržený)
Kultura
Brno - střed
12 měsíců
193 líbí se mi

Navrhuji umístění realistické sochy královny Elišky Rejčky do středu travnaté plochy před kostelem na Mendlově náměstí naproti gymnázia G. Mendela. Socha v životní velikosti na dvoumetrovém podstavci, na hlavě korunu, ve vztyčené ruce praporek,

Královna Eliška Rejčka, vdova po českém králi Václavu II., se po ovdovění stala partnerkou Jindřich z Lipé a přestéhovala se na Moravu, V Brně založila několik kostelů a klášterů. Mezi nimi i baziliku Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí, kde je i pohřbena. Kostel byl dle pověsti založen takzvanou praporkovou věštbou. Při ní se praporek pustí po větru a tam, kde dopadne, je předuřceno stavět. Proto by socha měla ve vztyčené ruce praporek, který určil místo pro postavení baziliky. Sochu bych umístil na dvoumetrový podstavec, aby bylo komplikovanější sochu poškodit. Realistickou podobu bych volil proto, aby socha lépe zapadla do plochy obklopené historickými stavbami.

VEŘEJNÝ PŘÍNOS PROJEKTU: Projekt esteticky obohatí plochu před bazilikou na Mendlově náměstí a připomene panovnici, která měla s městem blízký vztah a je zde pohřbena.

Rozpočet projektu - návrh