Socha královny Elišky Rejčky
nezískal podporu

Navrhuji umístění realistické sochy královny Elišky Rejčky do středu travnaté plochy před kostelem na Mendlově náměstí naproti gymnázia G. Mendela. Socha v životní velikosti na dvoumetrovém podstavci, na hlavě korunu, ve vztyčené ruce praporek,

Královna Eliška Rejčka, vdova po českém králi Václavu II., se po ovdovění stala partnerkou Jindřich z Lipé a přestéhovala se na Moravu, V Brně založila několik kostelů a klášterů. Mezi nimi i baziliku Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí, kde je i pohřbena. Kostel byl dle pověsti založen takzvanou praporkovou věštbou. Při ní se praporek pustí po větru a tam, kde dopadne, je předuřceno stavět. Proto by socha měla ve vztyčené ruce praporek, který určil místo pro postavení baziliky. Sochu bych umístil na dvoumetrový podstavec, aby bylo komplikovanější sochu poškodit. Realistickou podobu bych volil proto, aby socha lépe zapadla do plochy obklopené historickými stavbami.


Veřejný přínos projektu: Projekt esteticky obohatí plochu před bazilikou na Mendlově náměstí a připomene panovnici, která měla s městem blízký vztah a je zde pohřbena.

Navrhovatel:
Pavel Daněk
Název:
Socha královny Elišky Rejčky
Lokalita:
Brno - střed
Rozpočet:
469 000 Kč
Tématická oblast:
Kultura
Délka realizace:
12 měsíců
Počet líbí se mi:
193
Status:
nezískal podporu
Rozpočet projektu - návrh
Popis položky Počet jednotek Cena za jednotku Cena celkem
Soutěž o návrh sochy 1 50 000 50 000
Realizace sochy 1 300 000 300 000
Projektová dokumentace 1 35 000 35 000
Údržba a úklid 3 28 000 84 000
Cena celkem: 469 000 Kč